Post Season Dates

CCC Winter 2021 Tournament Experience

CCC Winter Season

Tournaments

Final 3/4/21

Boys and Girls Basketball

Conference tournament with tournament champion declared.  All 32 schools would participate.  The higher seed will host in each round (no neutral sites). Host schools will determine spectator policy.

  • Seed all schools 1-32
  • Sponsor four (4) - eight (8) team tournaments (1-8, 9-16 etc.)
  • Recommended game dates:  Mon. March 22. Wed. March 24, Fri. March 26
  • Saturday, March 27- start of spring sports.  Reserve as a snow date/make-up date.
  • Ranking by winning %, head to head, by lot.
  • The winner of the top bracket tournament (1-8 seeds) will be declared the CCC Tournament Champion. 
  • A consolation bracket will be created.
  • Teams will be guaranteed two games. 

BOYS BASKETBALL PAIRINGS

Championship Bracket

Round 1 - March 22

#8 EO Smith 45, #1 NW Catholic 75
#5 Windsor 59 at #4 Bristol Central 73
#6 Middletown 40,  #3 East Catholic 82
#7 East Hartford 58,  #2 Maloney 57

Semifinals - March 24

Bristol Central 71, Northwest Catholic 60
East Hartford 38, East Catholic 55

Consolation - March 24

Newington 43, EO Smith 66
Middletown 62, Maloney 70

Finals - March 26

Bristol Central 69, East Catholic 68 (OT)

Bracket No. 2

Round 1 March 22

#16 New Britain 43, #9 Simsbury 45
#13 Hall 50,  #12 Glastonbury 38
#14 Berlin 30, #11 Avon 71
#15 Newington 55, #10 Farmington 66

Semifinals - March 24

Hall 62, Simsbury 56
Avon 40, Farmington 57

Consolation

New Britain at Glastonbury

Finals - March 26

Farmington 58, Hall 45

Bracket No. 3

Round 1 March 23

#24 Manchester 87, #17 Southington 57
#21 Rocky Hill 36, #20 Plainville 56
#22 RHAM 51, #19 Platt 57
#23 Conard 49, #18 Lewis Mills 46

Semifinals - March 25

Manchester 70, Plainville 78
Conard 66, Platt 52

Consolation Round

Rocky Hill at Southington
RHAM at Lewis Mills

Finals - March 26

Conard 40, Plainville 45

Bracket No. 4

Round 1 March 23

#32 BYE at #25 Hartford Public
#29 South Windsior 53, #28 Bristol Eastern 62
#30 Enfield 71, #27 Bloomfield 54
#31 Bulkeley 31, #26 Tolland 60

Semifinals - March 25

Bristol Eastern 51, Hartford Public 59
Enfield 46, Tolland 60

Consolation Rund

Bulkeley at South Windsor

Finals - March 26
 
Tolland 59, Hartford Public 43

GIRLS BASKETBALL PAIRINGS

Championship Bracket

Round 1 - March 22

#8 Bristol Eastern 35,  #1 Newington 55
#5 East Hartford 28.  #4 Southington 30
#6 Middletown 36, #3 Simsbury 51
#2 WIndsor wins by forfeit over #7 EO Smith

Semi Finals - March 24

Southington 32, Newington 49
Simsbury 32, Windsor 41

Consolation - March 24

Bristol Eastern 63, Middletown 71

Finals - March 26

Windsor 40, Newington 52

Bracket No. 2

Round 1 March 22

#8 Berlin 33, #1 Glastonbury 53
#5 Conard 27, #4 Farmington 61
#6 Enfield 39,  #3 Wethersfield 50
#7 Manchester 82, #2 Plainville 45

Semifinals - March 24

Farmington 36, Gastonbury 46
Manchester 56, Wethersfield 59

Consolation - March 24

Enfield  , Plainville

Finals - March 26

Wethersfield 21, Glastonbury 55

Bracket No. 3

Round 1 March 23

#8 Hartford Public 41, #1 Hall 50
#5 Rocky Hill 46, #4 Platt 58
#6 RHAM 52, #3 New Britain 38
#7 East Catholic wins by forfeit iover #2 South WIndsor

Second Round March 25

Platt 29, Hall 47
East Catholic 33, RHAM 44

Consolation Round

Hartford Public 52, Rocky Hill 50
Tolland 30, New Britain 62

Finals - March 26

RHAM 42, Hall 30

Bracket No. 4

Round 1 March 23

#8 BYE at #1 Avon
#5 Maloney 27, #4 Lewis Mills 28
#6 Bulkeley 19, #3 Bristol Central 70
#7 Tolland 57, #2 NW Catholic 59

Second Round - March 25
 
Lewis Mills 14, Avon 28
Bristol Central 52, NW Catholic 42
 
Consolation Round
Maloney 33, Bulkeley 29
 
Finals - March 26
Bristol Central 29, Avon 33

Gymnastics

One (1) league championship meet on Sunday, March 21.  All teams would participate.

  • HUB style event at one site- Farmington Valley Gymnastics Center, Farmington 
  • Four (4) two hour blocks scheduled for dual meets, one would be a single team beginning at 12:30 pm.
  • Judges remain through the four sessions.
  • Schools have all indicated they have permission to compete on Sunday (some indicated this would be ok if after 12pm start).
  • AD Liaison and chairperson will determine match-ups.
  • Tournament champion named at the end

Boys Swimming & Diving

  • Dual meets will be scheduled during the week of 3/22. Click here for details
  • Times are forthcoming
  • Meets may be virtual or in person (dual meets in person are permitted).
  • Diving will need to be held during the dual meet except in Region C as requested, provided the local health department approves the type of event offered in the fall.
  • Regional chairs will submit times to Suzie Hoyt to determine overall conference listing and lists generated for all state. 
  • Teams may schedule an in person dual meet with a team outside of their region provided both schools agree.  No team should be left without a dual meet option but should a situation arise, a virtual tri-meet would be permitted.

Boys Ice Hockey

North Semi Finals

Simsbury 3, Farmington Valley 2

South Semi Finals

TriTown 3, Hall.Southington 1
Newington 3, Wethersfield 2 (5 OT)

Run a north and south division tournament as we traditionally do. This will run in the last week of the season.  Games at the site of the higher seed.   

  • North- Rank the teams 1-6. 
    • Rank teams 1-6
    • Numbers 1 and 2 get a bye
    • Game One - #3 v # 6
    • Game Two- #4 v #5
    • Game Three: # 2 plays the winner of Game One
    • Game Four: #1 plays the winner of Game Two
    • Game Five: Winner of Game Three v Winner of Game four
    • CCC North Champion declared
  • South- Rank the teams 1-10, run two (2) tournaments, one with teams ranked 1-6 and a second round robin with teams ranked 7-10.  
    • South Tournament (1)- Teams Ranked 1-6
    • Follows the tournament schedule listed above for the North.
    • CCC South Champions declared
    • South Tournament (2)- Teams Ranked 7-10
    • Round robin format guaranteeing two games 

Girls Hockey

  • Mon 3/22  East Catholic/ Glastonbury 6, Hall/Conard 1
  • Mon 3/22 Suffield 4, NW/Mercy  1
  • Wed. 3/24 Game Three: East Catholic/Glastonbury 0, Simsbury 2
  • Wed. 3/24 Game Four: Suffield 1, Avon 0
  • Fri. 3/26 Game Five: Simsbury 2, Suffield 3
  • CCC Champion declared
  • Fri. 3/26 Consolation: Avon 2, East Catholic/Glastonbury 1