Other

2014 Boys Lacrosse Tournament

The CCC has announced the pairings for the 2014 Boys Lacrosse Tournament

WEST DIVISION
Semifinals - 5/28 at site of higher seed

#4 Conard 8 at #1 Simsbury 17
#3 Southington 8 #2 Glastonbury 9

Finals @ Conard High School - 5/30, 4:30 pm
Simsbury 9, Glastonbury 7


EAST DIVISION
Semifinals - 5/28 at site of higher seed

#3 RHAM 4, #2 East Catholic 9

Finals @ Conard High School - 5/30, 2:30 pm
East Catholic 14, #1 Northwest Catholic 8

Note: There is no #4 seed since all potential 4 seeds need to complete regular season games on 5/28.

Like other CCC Tournaments, there will be a charge at each one of the semifinal and final games. The ticket prices are $5 for adults and $3 for students/senior citizens.

2017 Girls Lacrosse All Conference

NORTH Region

Glastonbury: Catherine Guanci , Caroline Bogue , Julia Ostrowski, Bryn Murray, Kate Tashjian, Tori Hurley

Conard: Gwen Geisler, Maya Feigenbaum, Gillian Haverty, Faith Haverty, Maggie Murray, Kate Shaffer

Farmington: Louise Thompson, Ali Sheehy, Alma Thompson, Allie Kawiecki

Hall: Gabrielle Gershon, Erica Rothenberg

Avon: Rachel Spijak, Emma Coran

South Windsor: Lauren Crusha, Ali Martin

Southington: Morgan Raymond, Jessica Pesce

 

SOUTH Region

Berlin: Olivia Curtain

Bristol Co-Op: Meghan Hamel   

East Catholic: Natalie Heaney, Alexa Weber, Keily Callahan, Macy Wilcox        

Newington: Megan Andrews, Maya Gajowiak      

NWC: Claire Carew        

RHAM: Michelle Guppy, Cameryn Antler      

Rockville: Sydney Fournier, Samantha Peters    

Rocky Hill: Emily Zarrilli, Katarzyna Drozdzal   

Tolland: Cory Mahlstedt, Lauren Janton, Kaleigh Hoffman   

Windsor: Amanda Brown, Carrisa Brown, Amber DeCarlo, Kaitlyn Kijak    

2017 Boys Lacrosse All Conference

NORTH Region

East Catholic - Mike Bazzano, Tim Carlson, Caleb Daly, Aric Graves, Jack Larose, Dante Pasqualone, JakeTellers

Farmington - Tim Arena, Connor Hillemeir, Mike Rose

NW Catholic - Spencer Merkel ,James Nicholas

Newington - Rob Petronio

South Windsor - Kyran Blackwell, Connor Dunn, Kyle Foley, Matt Greer Michael Greider, Jake Klemba, Matt Mulcahy, Tyler Osit

CENTRAL Region

Avon - Chase Gordon, Jack Jones     

Conard - Sam LeFante, Sebastian Suarez

Glastonbury - Aidan Flood, Dylan Gesswin, Michael Hawkins, Ronan Jacoby, Griffin Jagel, Austin Larabee, Carson Maschek, Jared Nelson, Gino Nuzzolo, Ryan Solecki, Mark Zimmerman

Hall - Theo Blaschinski, Max Congdon, Alan Horner

Simsbury - Riley Chapman, Demitri George, Jake Magaw, Sean Penney

Southington - Brandon Slade

SOUTH Region

Berlin - Peter Albert, Mark Bednarczyk, TJ Hebert, Jack Lombardo, James Mazzarella      

Bristol Central - Cody Hildebrand, Connor Staubley           

Bristol Eastern - Alex Durand           

Rockville - Kody Messler, Colin Neal, Nick Oullette           

Rocky Hill - Andrew Albano, Kris Begen, Matt Cavallo, Sam Cimini, Hunter Held, Peter Lucente, Ricky Mantavallo     

Tolland - Trevor Boutot, Aiden D'Mato, Dylan D'Mato

Windsor - Sean Higgins, Devon McKenzie   

2016 Boys Cross Country All Conference

NORTH Region

BLUE Division

East Catholic - Evan Kennedy, Heath Olivieri, Cooper Shifrin, Peter Crowley  

Manchester - Joe Pearl, Tim Rowe, Thomas Kropp  

WHITE Division

EO Smith – Orkan Olgac, Finn Morrison

Enfield – Matthew Bourque

RHAM – Joe Sciano

Tolland – Josh Bedard, Stephen Sutton, Nolan Alexander, Killian McNamee, David Hatch, Alec Sauter, Hayden Rublewski

 

CENTRAL Region

BLUE Division

Conard - Samuel Nanni

Glastonbury - Chris Davis, Chris Dency, Chris Reeves, Jacob Smith, Sam Wilcox

Hall - Miller Anderson, Miles Aranow, Trey Cormier, Patrick Keith, Dylan Rendon, Mack Reynolds, Jake Rocheleau

Simsbury - Soloman Davis, Matthew Gutierrez, Michael Kokines

Southington - Conor Leone, Mark Murdy, Tom Murdy

WHITE Division

Avon – Zach Bortoff, Jonathan Hernandez, Andrew Mascoli, Jack Schmittlein, Jack Stokesbury.

Northwest Catholic --Brian Waterston

Windsor – Sean McCarty

 

SOUTH Region

BLUE Division

Bristol Central – Matthew Roy, Ben Funk

Bristol Eastern – Harrison Dayton

Newington – Thomas Doyle, Aiden Toth

Wethersfield – Garrett Tougas, Matt Pazdziora

WHITE Division

Middletown - Michael Ahern, Jalen Coleman, Matt Lecky, Stefano Mazzeo

Rocky Hill - Jason Oostendorop

Plainville - Cole McNamara, Conor McNamara