2019 Girls Swimming All Conference

NORTH Region

200 Medley 

Wethersfield 1:50.94   Julia Pitchell, Riley Wilhelm , Alanna DePinto, Olivia Thompso
Windsor  1:59.57          Jade Courtman, Kaylan Conliffe, Ainsley Sasportas, Althea Balkus-Bouthet  

200 Free

Wethersfield Abigail Keane 1:56.89
Windsor Isabelle Koistinen 2:03.83

200 IM

Enfield Grace Ferris 2:10.95
Wethersfield Mia Destefani 2:25.18

50 Free

Wethersfield Olivia Thompson 24.24
Wethersfield Alanna DePinto 24.64

Diving

Windsor Adriana Mieses-Sanchez
Rocky Hill Nichole Detushev

100 Fly

Wethersfield Julia Pitchell 58.09
Enfield Jasmine Uricchio 58.73

100 Free

Wethersfield Alanna DePinto 52.88
Wethersfield Olivia Thompson 53.59

500 Free

Enfield Jasmine Uricchio  5:08.34
Wethersfield Abigail Keane 5:09.58

200 Free Relay

Wethersfield   1:39.28  Alanna DePinto, Julia Pitchell, Haley Krawczyk, Olivia Thompson
Windsor 1:46.51        Julia Lombardi, Jade Courtman, Lydia Walter, Isabelle Koistinen

100 Back

Enfield Grace Ferris 59.38
Wethersfield Julia Pitchell 59.94

100 Breast 

Wethersfield Riley WIlhelm 1:12.23
Windsor Kaylan Conliffe 1:14.25

400 Free Relay

Wethersfield 3:51.13    Abigail Keane, Haley Krawczyk, Elizabeth Rich, Julia Baroni            
Windsor   3:57.20          Julia Lombardi, Lydia Walter, Jade Courtman, Isabelle Koistinen

SOUTH Region

Medley Relay

  1.  BCHS 2:01.64 - Camille Attle, Nyomi Cordero, Mackenzie Pina, Katelyn Holleran
  2.  Plainville 2:02.25 - Natalie Basie, Olivia Sleszynski, Isabella Sampri, Olivia Unwin

200 Free

  1. Taylor DeMarest 2:05.37 Bristol Eastern 
  2. Kamila Ciebielski 2:06.72 Middletown

200 IM

  1. Nyomi Cordero 2:25.50 BCHS
  2. Kellly Shekosky 2:26.87 Middletown

50 Free

  1. Avery Benigni 26.18  Meriden
  2. Mackenzie Pina 26.60 BCHS

Diving

  1. Emily Mulcunry 239.70 Bristol Eastern
  2. Rose Cunningham 199.00 Middletown 

100 Fly

  1. Avery Benigni 1:02.45 Meriden
  2. Mackenzie Pina 1:05.29 BCHS 

100 Free

  1.  Monica Flores 59.66 Middletown
  2. Julia Owen 1:01.10 Meriden  

500 Free

  1. Kamila Ciebielski  5:37.65 Middletown
  2. Isabella Samperi 5:43.72 Plainville 

200 Free Relay 

     1.  Middletown  1:48.65 Kelly Shekosky, Sophia Congelosi, Monica Flores, Kamila Ciebielski
     2.  Meriden 1:51.50Samantha Morales-Barszcz, Madelyn Fitzgerald, Julia Owen, Avery Bengin

100 Back

  1. Natalie Basille 1:04.92 Plainville
  2. Kelly Baran 1:06.49 Middletown 

100 Breast

  1. Nyomi Cordero 1:13.40 BCHS
  2. Olivia Sleszynski 1:17.03 Plainville 

400 Free Relay

  1. Middletown 3:56.71 Kelly Shekosky, Sophia Congelosi, Monica Flores, Kamila Ciebiels
  2. Bristol Central 3:57.45 Camille Attle, Katelyn Holleran, Nyomi Cordero, Mackenzie Pina



EAST Region

Medley Relay

  1. Glastonbury 1:47.83 Carleigh Motycka, Norell Paluska, Avery Kudlac, Riley Kudlac
  2. East Catholic 1:56.47   Tahlia Crowley, Emma Wojnarowski, Paige Sciarra, Jenna Swist

200 Free                                                                                               

  1. Brooke Sowka Glastonbury          1:56.60                                 
  2. Megan Gangaway     East Hartford         1:57.38                                 

200 IM                                                                                                  

  1. Rachel Davis      Glastonbury          2:12.22                                 
  2. Norell  Paluska     Glastonbury         2:15.48                                 

50 Free                                                                                                 

  1. Riley Kudlac      Glastonbury          24.27                                     
  2. Erika DiPietro   Manchester       24.79                     

Diving                                                                                                    

  1. Mallory Moriarty East Catholic   349.30                                   
  2. Lucia Magnuson   EO Smith      345.15                                   

100 Butterfly                                                                                                       

  1. Avery Kudlac Glastonbury          57.46                                     
  2. Alanna Mawhinney   South Windsor   59.44                                       

100 Free                                                                                               

  1. Riley Kudlac      Glastonbury          52.79                                     
  2. Carleigh Motycka   Glastonbury     54.30                                    

500 Free                                                                                               

  1. Megan Gangaway          East Hartford      5:12.62                                 
  2. Emma Hapkiewicz        South Windsor     5:11.90                                 

200 Free Relay                                                                                                    

  1. Glastonbury   1:38.79 Norell Paluska, Caroline Cermignani, Brooke Sowka, Riley Kudlac
    2. South Windsor     1:49.32  Crystal  Arn-Hettrich, Erin Garvey, Anamitra Rawat, Emma Hapkiewicz


WEST Region

200 Medley Relay     

Hall 1.48.21 Jacqui Fox, Meghan Tiernan, Aislinn Mitchell, Kali Dominguez

Farmington 1.54.40 Olivia Kuczynski, Morgan McClutchy, Gabriella Wroblewski, Kate Cosentino

200 Freestyle     

Conard 1.56.85 Natalie Chernysh   

Conard 1.59.09 Kate Bell

200 I.M.     

Southington 2.19.66 Madeline Symecko   

Hall 2.19.94 Julia Seguro

50 Freestyle     

Conard 25.6 Sophia Lynch  

Berlin 26 Bailey Baclaski  

Diving     

Hall 1047.55 Zoe Baker  

Conard 967.6 Nicolle Denault

100 Butterfly     

Hall 1.01.17 Molly Nordquist  

Conard 1.02.36 Nancy Scanlon 

100 Freestyle     

Newington 53.98 Amber Rocheleau  

Conard 57.37 Cecilia Williams

500 Freestyle     

Conard 5.40.56 Sophia Pincince  

Conard 5.40.62 Isabel Lemus

200 Free Relay     

Hall 1.40.02 Aislinn Mitchell, Maggie Mantz, Kali Dominguez, Emma Nordquist

Southington 1.41.22 Gianna Perugini, Sarah Meade, Emma Jekubovich, Andie Nadeau

100 Backstroke     

Hall  1.03.46 Aeva Silverman

Hall 1.04.20 Sophia Shaughnessy 

100 Breaststroke     

Southington 1.12.11 Jenna Famiglietti  

Berlin 1.14.20 Julia Raynock

400 Free Relay     

Southington 3.41.41 Gianna Perugini, Meghan Hammarlund, Emma Jekubovich, Andie Nadeau

Farmington 3.42.74 Pamela Qiao, Morgan McClutchy, Olivia Kuczynski, Gabriella Wroblewski