2017 Boys Swimming All Conference

NORTH Region

BLUE Division

200 Yard Medley Relay

   

Glastonbury

Kevin Tierney - Chris Davis

1:43.06

 

Adam Kim - Nick Tricard

 

South Windsor

James Niemiec - Benjamin Molinari

1:43.06

 

Jeremy glick - Tyler Branscombe

 

200 Yard Freestyle

   

South Windsor

Graeden Sartoris

1:44.07

Glastonbury

     Matthew Mastroianni

1:44.38

200 Yard IM

   

Glastonbury

McAllistar Milne

1:56.71

Glastonbury

Kevin Tierney

2:01.01

50 Yard Freestyle

   

South Windsor

     Tyler Branscombe

21.28

Glastonbury

Chris Walker

22.47

1 mtr Diving

   

Glastonbury

     Ethan Godfrey

421.1

Glastonbury

Jason Bagdasarian

409.15

100 Yard Butterfly

   

Glastonbury

     Matthew Mastroianni

52.78

Glastonbury

Adam Kim

53.74

100 Yard Freestyle

   

South Windsor

     Tyler Branscombe

45.79

Glastonbury

Chris Walker

48.36

500 Yard Freestyle

   

Glastonbury

McAllistar Milne

4:42.05

South Windsor

     Graeden Sartoris

4:46.83

200 Yard Freestyle Relay

   

Glastonbury

Chris Walker - McAllistar Milne

1:29.04

 

Nick Tricard - Matt Mastroianni

 

South Windsor

James Niemiec - Dean Hu

1:33.83

 

Christopher Pile - Graeden Sartoris

 

100 Yard Backstroke

   

Glastonbury

Kevin Tierney

54.65

Glastonbury

Evan Fuller

56.39

100 Yard Breaststroke

   

Glastonbury

Chris Davis

1:03.85

South Windsor

Ben Molinari

1:04.63

400 Yard Freestyle Relay

   

Glastonbury

Matt Mastroianni - McAllistar Milne

3:12.61

 

Kevin Tierney - Chris Walker

 

South Windsor

Graeden Sartoris - Jeremy Glick

3:17.91

 

Bryce Castellone - Tyler Branscombe

 


WHITE Division

200 Medley Relay

Avon - Kyle Emery, Sam Johnson, Laura Pringle, Andre Richard 1:43.63

Newington – Sean Abram, Michael Allo, Maksym Ugrak, Robert Nagy – 1:43.92

200 Freestyle

1. Avon Maksymilian Jaremko 1:47.92

2. Wethersfield Blake Fulton 1:49.97

200 IM

1. Rocky Hill Joseph Sullivan 2:03.16

2. Newington Michael Allo 2:04.20

50 Free

1. Avon Andre Richard 22.54

2. Newington Robert Nagy 22.89

Diving

1. Avon Brendan Downey

2. Wethersfield Jordan Griffin

100 Fly

1. Wethersfield Austin Bovino 56.20

2. EO Smith Dan Ward 56.24

100 Free

1. Avon Kyle Emery 48.82

2. Wethersfield Blake Fulton 50.39

500 Free

1. Avon Adam Zapatka 4:51.45

2. Avon Maksymilian Jaremko 4:57.74

200 Free Relay

1. Avon M. Jaremko, Z Griffin, J. Arroyo, A. Richard 1:31.72

2. Wethersfield – H. Hoon, C. Skowronek, A. Bovino, B. Fulton 1:32.02

100 Back

1. Avon Kyle Emery 53.23

2. EO Smith Riley Beckham 58.58

100 Breast

1. Rocky Hill Mack Sullivan 1:01.63

2. Wethersfield Caleb Skowronek 1:03.12

400 Free Relay

1. Avon Maksymilian Jaremko, Adam Zapatka, Zaire Griffin, Kyle Emery 3:23.34

2. Wethersfield - Holden Hoon, Shane Bresnahan, Austin Bovino, Blake Fulton 3:24.92

 

SOUTH Region

BLUE Division

200 Medley Relay

  1. Middletown (Jacob Forrester; Jayson DeFrance; Matt Joy; Tim Joy) 1:44.43
  2. Berlin (Tommy Wejda; Connor Recck; Kevin Klotz; Andrew Leary) 1:44.63

200 Free

  1. Andrew Ivans (Middletown) 1:56.48
  2. Cameron Moskey (Middletown) 1:59.99

200 IM

  1. Matt Joy (Middletown) 2:13.04
  2. Nate Weeks (Bulkeley) 2:13.96

50 Freestyle

  1. Tommy Wejda (Berlin) 23.47
  2. Tim Joy (Middletown) 23.65

Diving 1M

  1. Tahj Mitchell Westberry (Middletown) 218.10
  2. Kendrick Caraballo (Bulkeley) 178.70

100 ButterFly

  1. Dylan Drescher (Middletown) 58.48
  2. Colin Paddock (Meriden COOP) 59.09

100 Free

  1. Elijah Ortiz (Bristol)
  2. Andrew Leary (Berlin)

500 Free

  1. Matthew Lombardo (Middletown) 5:40.68
  2. Aaron Gauvin (Berlin) 5:40.74

200 Free Relay

  1. Berlin (Quin Burns; Joey Leary; Steven Miano; Andrew Leary) 1:37.39
  2. Middletown (Nick Luppachino; Dylan Drescher; Stephen Lomardo; Andrew Ivans) 1:37.75

100 Backstroke

  1. Jacob Forrester (Middletown) 57.50
  2. Kevin Klotz (Berlin) 59.13

100 Breaststroke

  1. Connor Recck (Berlin) 1:03.88
  2. Jayson DeFrance (Middletown) 1:06.31

400 Free Relay

  1. Middletown (Stephen Lombardo; Matt Joy; Jacob Forester; Tim Joy) 3:28.21
  2. Berlin (Tommy Wejda; Steven Miano; Kevin Klotz; Connor Recck) 3:28.41


WHITE Division

200 Medley Relay Hall Jack Hosey, Andrew Swain, Ian Harker, Nikolas Gianoulis 1:43.03 Conard Spandan Rath, Matt Costello, Julian Flores, Benjamin Arky 1:44.32
200 Freestyle Josh Wroblewski Farmington 1:38.71 Brendon Egan Southington 1:51.94
200 Individual Medley Ian Harker Hall 2:07.72 Derek Melanson Southington 2:08.68
50 Freestyle Jack Hosey Hall 22.46 Mitchell Karangekis Northwest Catholic 22.47
Diving Malaki Tatum Simsbury 220.75+ 380.10+336.55=937.40 Chase Galayda Southington 211.65+ 353.55+ 0= 565.20
100 Butterfly James Huang Simsbury 48.75 Paul Ramsey Southington 55.02
100 Freestyle Zachary Blake Southington 50.09 Benjamin Arky Conard 50.96
500 Freestyle Andrew Swain Hall 5:08.02 Connor Skarzynski Hall 5:15.91
200 Freestyle Relay Farmington Aidan Sposato, Daniel Bobylov, Charlie Leary, Josh Wroblewski 1:29.87 Southington Zachary Blake, Evan Bender, Brendon Egan, Paul Ramsey 1:31.59
100 Backstroke Tyler Heidgerd Southington 56.60 Spandan Rath Conard 58.10
100 Breaststroke Jack Russo Hall 1:04.96 Corben Braun Simsbury 1:05.14
400 Freestyle Relay Farmington Michael Carosielli, Daniel Bobylov, Charlie Leary, Josh Wroblewski 3:18.70 Southington Evan Bender, Brian Egan, Tyler Heidger, Zachary Blake 3:23.85