2015-16

2016 Boys Swimming All Conference

NORTH Region

BLUE Division
200 Yard Medley Relay
South Windsor Brian Savidge - Cory Madalena 1:38.04
Preston Vander Vos - Tyler Branscombe

Manchester Garrett Wlochowski - Gregory Lucas 1:41.23
Colin Zorger - Devin Sullivan

200 Yard Freestyle
Glastonbury Robert Davis 1:42.44
South Windsor Graeden Sartoris 1:45.41

200 Yard IM
Manchester Garrett Wlochowski 1:55.01
Glastonbury Matthew Mastroianni 1:56.70

50 Yard Freestyle
East Catholic Zach Hess 22.57
South Windsor Tyler Branscombe 22.20

1 mtr Diving
Glastonbury Ethan Godfrey 371.55
Glastonbury Nicholas Jefferson 365.7

100 Yard Butterfly
South Windsor Preston Vander Vos 52.76
East Catholic Zach Hess 54.22

100 Yard Freestyle
Glastonbury Matthew Mastroianni 48.22
South Windsor Tyler Branscombe 48.36

500 Yard Freestyle
Glastonbury Robert Davis 4:38.39
South Windsor Graeden Sartoris 4:47.05

200 Yard Freestyle Relay
South Windsor Tyler Branscombe - Cory Madalena 1:29.74
Brian Savidge - Preston Vander Vos

Glastonbury Matthew Mastroianni - Michael Hendrickson 1:30.00
Kevin Wijendra - Robert Davis

100 Yard Backstroke
Manchester Garrett Wlochowski 51.88
South Windsor Brian Savidge 56.80

100 Yard Breaststroke
South Windsor Cory Madalena 59.05
Manchester Gregory Lucas 1:01.91

400 Yard Freestyle Relay
Glastonbury Robert Davis - McAllistar Milne 3:15.97
Christopher Walker - Matthew Mastroianni

Manchester Devin Sullivan - Colin Zorger 3:23.62
Gregory Lucas - Garrett Wlochowski

WHITE Division
200 Medley Relay
1. Avon 1:41.72
1) Kyle Emery JR 2) Sam Johnson JR
3) Riley Strassner SR 4) Andre Richard FR
2. Wethersfield 1:47.35
1) Blake Fulton 2) Matt Iallondardo
3) Austin Bovino 4) Alan Ky

200 Freestyle
1. Riley Strassner Avon 1:43.11
2. Blake Fulton Wethersfield 1:50.06

200 IM
1. Joseph Sullivan Rocky Hill 2:04.20
2. Michael Allo Newington 2:08.11

50 Free
1. Colin Stewart Wethersfield 22.83
2. Andre Richard Wethersfield 23.16

Diving
1. Raymond Neistat Newington
2. Brendan Downey Avon

100 Fly

1. Austin Bovino Wethersfield 56.02
2. Daniel Ward EO Smith/Tolland 58.21

100 Free
1. Riley Strassner Avon 47.56
2. Kyle Emery Avon 49.88

500 Free
1. Shane Bresnahan Wethersfield 5:04.37
2. Maksymilian Jaremko Avon 5:11.92

200 Free Relay
1. Wethersfield 1:32.47
1) Austin Bovino SO 2) Colin Stewart SR
3) Caleb Skowronek FR 4) Alan Ky SR
2. Newington 1:36.37
1) Dorian Zawisza SR 2) Ricardo Garcia SR
3) Austin Matteson SR 4) Elias Bitzarakis SR

100 Back
1. Kyle Emery Avon 53.72
2. Blake Fulton Wethersfield 57.94

100 Breast
1. Joseph Sullivan Rocky Hill 1:03.48
2. Cole Tamburri EO Smith/Tolland 1:04.01

400 Free Relay
1. Avon 3:21.58
1) Andre Richard FR 2) Maksymilian Jaremko FR
3) Kyle Emery JR 4) Riley Strassner SR
2. Wethersfield 3:25.26
1) Blake Fulton SO 2) Colin Stewart SR
3) Austin Bovino SO 4) Shane Bresnahan FR



SOUTH Region

BLUE Division

200 Medley
Bhs Men's Swimming and Diving-CT 1:44.95
1) Wejda, Tommy 2) Recck, Connor 3) Klotz, Kevin 4) Wojtun, Adrian
Middletown-CT 1:47.10
1) Forrester, Jacob 2) DeFrance, Jayson 3) Joy, Matthew 4) Flynn, Peter
200 Free
1 Doherty, Jack Middletown-CT 1:46.28
2 Joy, Tim Middletown-CT 1:54.86
200
1 Pittman, George Bristol 2:22.32
2 Reed, Cameron Bristol 2:22.85
50 Free
1 Wejda, Tommy Bhs Men's Swimming and Diving-CT 23.49
2 Marshall, Weston Bristol 22.79 23.62
Diving
1 Dejesus, Luis Bulkeley HS-CT 232.50
2 Wenzel, Tyler Middletown-CT 198.80
Fly
1 Joy, Matthew Middletown-CT 58.05
2 Lewis, Preston Meriden Co-Op 58.94
100 Free
1 Wojtun, Adrian Bhs Men's Swimming and Diving-CT 50.17
2 Dunn, Evan Middletown-CT 52.12
500
1 Grenier, Anthony Middletown-CT 5:20.61
2. Long, John BHS Men’s Swimming and Diving- CT 5:25.58
200 Free Relay
1 Middletown-CT 1:32.08
1) Doherty, Jack 2) Flynn, Peter 3) Joy, Tim 4) Dunn, Evan

2 Bhs Men's Swimming and Diving-CT 1:37.31
1) Recck, Connor 2) Leary, Joey 3) Leary, Andrew 4) Miano, Steven
Back
1 Klotz, Kevin Bhs Men's Swimming and Diving-CT 58.60
2 McGowan, Griffin Bristol 1:00.18
Breast
1 Recck, Connor Bhs Men's Swimming and Diving-CT 1:05.10
2 DeFrance, Jayson Middletown-CT 1:07.19
400 Free Relay
1 Middletown-CT 3:26.48
1) Joy, Matthew 2) Joy, Tim 3) Dunn, Evan 4) Doherty, Jack
2 Bhs Men's Swimming and Diving-CT 3:31.63

WHITE Division
200 Medley Relay 1:43.22 Southington Brendan Egan (10)
Austin Bull (12)
Paul Ramsey (11)
Zachary Blake (11)
1:43.88 Farmington Michael Carosielli (11)
Gaby Hernandez-Pease (12)
Adam Liu (12)
Charlie Leary (11)
200 Freestyle 1:41.42 Josh Wroblewski (11) Farmington
1:49.88 Zachary Blake (10) Southington
200 Individual Medley 1:52.39 James Huang (11) Simsbury
2:04.36 Alex Chernysh (10)Conard
50 Freestyle 23.06 Paul Ramsey (11) Southington
23.10 Sean Russell (12) Simsbury
Diving 217.00+296.95 = 513.95 Chase Galayda (9) Southington
202.50 + 310.50=513.00 Katja Zoner (12) Farmington
Note: Diving is determined by adding the best dual meet score, class finals score and state open score. No divers from our division made the open meet , so only 2 scores have been used.
100 Butterfly 50.54 James Huang (11) Simsbury
53.42 Adam Liu (12) Farmington
100 Freestyle 49.72 Sean Russell (12) Simsbury
50.11 Zachary Blake (11) Southington
500 Freestyle 4:31.01 Josh Wroblewski (11) Farmington
5:05.49 Andrew Swain (11) Hall
200 Freestyle Relay 1:30.37 Farmington Gaby Hernandez-Pease (12)
Andrew Deakin (12)
Josh Wroblewski (11)
Adam Liu (12)
1:34.04 Simsbury Sean Russell (12)
James Solina (10)
Corben Braun (11)
James Huang (11)
100 Backstroke 54.93 Conard Alex Chernysh (10)
55.70 Hall Patrick Keith (9)
100 Breaststroke 1:01.93 Southington Austin Bull (12)
1:04.91 Hall Andrew Swain (11)
400 Freestyle Relay 323.75 Southington Zachary Blake (11)
Paul Ramsey (11)
Benjamin Wakefield (10)
Brendan Egan (10)
3:27. 79 Hall Matt Cashman ( 11)
Jack Hosey (10)
Ian Harker (9)
Jordan Polun (12)