2010-11

2011 Boys Swimming All Conference

NORTH Division

EVENTSCHOOLTIMENAME
200 Medley RelayGHS1:37.54Christo Barriss, Tony Sipala, Steven Geier, Nick Porter
SW1:44.14Nick Purrington, Patrick Savidge, Derek McLean, Timothy Savidge
200 FreestyleE Cath1:43.84Jonathan Burr
E Cath1:48.69Tim Dion
200 IMGHS1:58.97Tony Sipala
GHS1:59.23Joey Ahlberg
50 FreestyleGHS21.31Nick Porter
GHS22.87Stevie Hoyt
DivingEHHS372.55Devin Clarke
EHHS279.7Sheldon Walters
100 ButterflyE Cath52.44Jonathan Burr
GHS53.49Steven Geier
100 FreestyleGHS47.75Nick Porter
SW48.10Nick Purrington
500 FreestyleSW4:50.24Patrick Savidge
GHS4:52.13Frederick Garneau
200 Freestyle RelayGHS1:29.42Stevie Hoyt, Bobby Maye, Steve Shih, Nick Porter
SW1:35.58Tyler VanderVos, Ryan Jordan, Derek McLean, Nick Purrington
100 BackstrokeSW51.72Nick Purrington
GHS53.33Christo Barriss
100 BreaststrokeGHS1:00.31Tony Sipala
E Cath1:03.53Dylan Demers
400 Freestyle Relay GHS3:19.36Joey Ahlberg, Steve Shih, Jonathan Ma, Stephen Hoyt
E Cath3:21.20Tim Dion, Joe O’Neill, Dylan Demers, Jonathan Burr


SOUTH Division


Event School Time Name(s)
200 Medley Relay Berlin 1:42.74 Vinny Fischer, Taylor Bosse, Kevin Kozikowski, Dan Klotz
Plainville 1:44.84 Andy Lee, Peter Dalena, Mike Rottier, Cam Rottier
200 Freestyle Berlin 1:48.76 Kevin Kozikowski
Middletown 1:53.14 Michael Ciebielski
200 IM Middletown 2:03.59 Clayton Curran
Meriden 2:05.06 Tyler Prescott
50 Freestyle Berlin 21.94 Dan Klotz
Middletown 22.54 Ethan Cooke
Diving Plainville 366.65 Peter Dalena
Bulkeley 365.35 Steve Moran
100 Butterfly Berlin 54.01 Kevin Kozikowski
Middletown 54.33 Clayton Curran
100 Freestyle Berlin 48.11 Dan Klotz
Bristol 52.06 Zachary Zupka
500 Freestyle Meriden 4:54.60 Tyler Prescott
Middletown 5:01.70 Michael Ciebielski
200 Freestyle Relay Middletown 1:33.16 Ethan Cooke, Clayton Curran, Michael Ciebielski, Andrew Gilliland
Plainville 1:35.34 Andy Lee, Cam Nqgaso, Aaron Forino, Andrew Rottier
100 Backstroke Berlin 57.19 Vinnie Fischer
Middletown 58.74 Ronald Vaughan
100 Breaststroke Plainville 1:02.01 Andrew Lee
Plainville 1:06.42 Andrew Rottier
400 Freestyle Relay Middletown 3:24.69 Ethan Cooke, Ronald Vaughan, Clayton Curran, Michael Ciebielski
Berlin 3:29.18 Kevin Kozikowski, Vinny Fischer, Ryan Newport, Dan Klotz


EAST Division


Event School Time Name(s)
200 Medley Relay Wethersfield 1:42.42 Billy Choi, Chris Curtin, Peter Fulton, Daniel Massaro
EO/Tolland 1:47.24 Darrin Melendy, Alex Tomanelli, Thano Provatas, Martin Porebski
200 Freestyle Wethersfield 1:47.78 Pat Orkins
Wethersfield 1:49.79 Ricky Lessard
200 IM Wethersfield 2:02.38 Chris Curtin
Wethersfield 2:06.63 Billy Choi
50 Freestyle Wethersfield 23.23 Daniel Massaro
nEO/Tolland 23.60 Martin Porebski
Diving EO/Tolland Colton Bridge
Wethersfield Sean Ferris
100 Butterfly Wethersfield 54.89 Ricky Lessard
Wethersfield 57.21 Peter Fulton
100 Freestyle Wethersfield 51.19 Dan Massaro
Wethersfield 51.65 Martin Porebski
500 Freestyle Wethersfield 4:48.13 Pat Orkins
Wethersfield 4:57.74 Matthew Gerarde
200 Freestyle Relay Wethersfield 1:33.11 Chris Curtin, Daniel Massaro, Richard Lessard, Matthew Gerarde
EO/Tolland 1:37.21 Deric Zhang, Todd Lambert, Brendan Perra, Alex Tomanelli
100 Backstroke Wethersfield 55.53 Billy Choi
Wethersfield 56.11 Jay Lessard
100 Breaststroke Wethersfield 1:01.47 Chris Curtin
Newington 1:03.20 Conor Meyers
400 Freestyle Relay Wethersfield 3:21.16 Matt Gerarde, Jay Lessard, Ricky Lessard, Pat Orkins
EO/Tolland 3:31.37 Deric Zhang, Jesse Aldin, Brendan Perra, Martin Porebski


WEST Division


Event School Time Name(s)
200 Medley Relay Hall 1:43.45 Thomas Horigan, Jack Swain, Ethan Swain, Brendan McClure
Southington 1:43.79 Jesse Cooney, Michael Smigelski, Vladislav Kiveliyk, Colin Magaro
200 Freestyle Simsbury 1:42.39 Christian Gronbeck
Conard 1:45.09 Sam Cagenello
200 IM Hall 2:02.89 Jack Swain
Conard 2:09.09 Will Thomas
50 Freestyle Southington 21.40 Michael Smigelski
Conard 21.63 Greg Youngstrom
Diving Simsbury 929.50 Matthew Morrison (dual, class, open)
Conard 467.45 Mac Cherny (dual, class, open)
100 Butterfly Northwest 51.81 Robby Kunkel
Conard 54.38 Ty Seymour
100 Freestyle Southington 47.26 Michael Smigelski
Farmington 47.71 Matt Hans
500 Freestyle Simsbury 4:38.55 Christian Gronbeck
Conard 4:43.39 Sam Cagenello
200 Freestyle Relay Conard 1:28.85 Sam Cagenello, Thomas Casper, Luke Piscitelli, Greg Youngstrom
Farmington 1:29.80 Chris Uherek, Kevin Mathieu, Kyle Mathieu, Matt Hans
100 Backstroke Hall 57.21 Brendan McClure
Simsbury 57.64 Ben Saperstein
100 Breaststroke Hall 59.96 Jack Swain
Conard 1:04.37 Thomas Casper
400 Freestyle Relay Conard 3:17.68 Sam Cagenello, Greg Youngstrom, Scott Brandner, Luke Piscitelli
Farmington 3:18.71 Kevin Mathieu, Kyle Koziol, Chris Uherek, Matt Hans